Skip to content Skip to footer

FAQs Polish

MEcoS PR3 Frequently Asked Questions

Entrepreneurship

 1. Co jest potrzebne, aby skutecznie rozpocząć działalność gospodarczą?

Najważniejsza jest własna motywacja, aby zostać przedsiębiorcą. Kształtowanie przedsiębiorczego typu myślenia. Unikalny pomysł, niezawodny zespół podobnie myślących profesjonalistów i zasób operacyjny. Zasoby niekoniecznie są pieniędzmi, a już na pewno nie tylko samymi pieniędzmi.

 1. Jak wymyślić realny pomysł na biznes, który pasuje do naszego obszaru wiejskiego?

Zacznij od studiowania, badania i identyfikowania lokalnych potrzeb i luk na rynku. Zastanów się, jakie produkty lub usługi są poszukiwane w Twojej społeczności, ale nie wystarczająco. Pomyśl o własnych umiejętnościach i zainteresowaniach; Czasami hobby może przerodzić się w udany pomysł na biznes. Przeprowadź ankiety i badania rynku, aby zweryfikować swój pomysł i uzyskać informacje od potencjalnych klientów.

 1. Czy istnieją specjalne granty lub programy wspierające przedsiębiorczość młodzieży?

Tak oczywiście. Są one publikowane w agregatorach informacji, a każdy kraj UE ma własne, na przykład na Ukrainie, najbardziej popularne są GURT (ГУРТ), Przestrzeń publiczna DiyaBznes (DiyaBiznes) itp. Skontaktuj się z lokalnymi inkubatorami przedsiębiorczości, agencjami rządowymi, organizacjami młodzieżowymi lub stowarzyszeniami biznesowymi, aby uzyskać dotacje i inicjatywy zorientowane na młodzież. Dowiedz się więcej o konkursach przedsiębiorczości młodzieży i konkursach, które mogą oferować wsparcie finansowe lub mentoring.

 1. Jak mogę zrównoważyć potrzeby przedsiębiorczości ze studiami lub innymi obowiązkami?

Opracuj jasny harmonogram i strategie zarządzania czasem, deleguj zadania, jeśli to możliwe, i szukaj wsparcia u mentorów lub doradców. Korzystaj z platform internetowych, takich jak Prometheus, Coursera, EdEra itp.

W razie potrzeby rozważ godziny pracy w niepełnym wymiarze godzin lub elastyczne godziny pracy.

 1. Z jakimi problemami borykają się młodzi przedsiębiorcy wiejscy i jak je przezwyciężyć?

Wyzwania mogą obejmować brak profesjonalnych umiejętności w zakresie przedsiębiorczości oraz ograniczony dostęp do zasobów, finansowania i mentoringu, spróbuj przezwyciężyć te wyzwania poprzez nawiązywanie kontaktów, poszukiwanie mentoringu i ciągłe doskonalenie swoich umiejętności.

 1. Jakie są zalety rozpoczęcia działalności gospodarczej w późniejszym wieku?

Korzyści obejmują bogate doświadczenie życiowe i silną sieć, którą być może rozwinąłeś w trakcie życia zawodowego. Ponadto, mając wystarczająco dużo wolnego czasu na własny biznes, kontakty społeczne i możliwości rodzinne. Możliwość ubiegania się o pomoc od uczelni trzeciego wieku w regionie i inkubatorów przedsiębiorczości społecznej.

 1. Jak przejść od tradycyjnej kariery do przedsiębiorczości wiejskiej?

Zastanów się, w jaki sposób twoje umiejętności z poprzedniej kariery można zastosować w nowym przedsięwzięciu, pamiętaj, że uniwersalne umiejętności, które nabyłeś i masz dzięki doświadczeniu zawodowemu i życiowemu, są ważne dla biznesu. Zasięgnij porady innych przedsiębiorców, którzy pomyślnie przeszli transformację.

Wykorzystaj swoje doświadczenie i kontakty, aby zbudować zaufanie i autorytet w swojej społeczności. Oferuj usługi lub produkty, które spełniają określone lokalne potrzeby.

 1. Czy są jakieś konkretne możliwości biznesowe, które zaspokajają potrzeby osób 50+ w naszym regionie?

“Srebrna gospodarka” dla osób 50+ jest coraz bardziej pożądana w nowoczesnych społecznościach terytorialnych. Lokalne budżety przeznaczają coraz więcej środków na rozwój “srebrnej gospodarki”. Skontaktuj się z programami finansowania darczyńców, organami samorządu terytorialnego, inkubatorami przedsiębiorczości społecznej. Poszukaj możliwości w obszarach takich jak usługi dla seniorów, doradztwo lub rynki niszowe, które pasują do Twoich zainteresowań i doświadczenia.

 1. Co jest najważniejsze dla pomyślnego rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej?

Rzetelny i profesjonalny zespół podobnie myślących ludzi, z sukcesem zbudowany model biznesowy, UTP (unikalna oferta sprzedaży), realistycznie dobrana płatna grupa docelowa… Pomyślnie dobrane optymalne zasoby, wszystko to działa tylko w złożonym…

 1. Co jest podstawą modelu biznesowego przedsiębiorczości?

Poprawne i dobrze opisane procesy biznesowe, które są zbudowane na wartościach i zasadach biznesowych, są podstawą unikalnego modelu biznesowego. Model biznesowy nie jest statyczny, musi być uzupełniany innowacjami w czasie, zmieniać się w zależności od grupy docelowej (TA) i zaspokajać bieżące potrzeby rynku.

 1. Ile czasu zajmuje napisanie udanego biznesplanu?

Niemożliwe jest napisanie idealnego biznesplanu, napisanie biznesplanu zajmuje inną ilość czasu w różnych sytuacjach, ale zasada minimalnego produktu życia (MLP) zawsze działa, to znaczy biznesplan musi być napisany na poziomie możliwego rozpoczęcia własnej działalności, a następnie stale,  w razie potrzeby poprawić.

 1. Jaka forma organizacyjno-prawna działalności jest najlepsza?

Wszystko zależy od obszaru działalności przyszłej własnej firmy, planowanej wielkości działalności wyrażonej w dochodach, planowanego zaangażowania personelu, potrzeby uzyskania licencji, zezwoleń itp., Ale najbardziej optymalne jest rozpoczęcie od indywidualnego przedsiębiorcy z 3. grupy, a później można zmienić formę rejestracji firmy.

 1. Jakie kluczowe kroki należy podjąć, aby zarejestrować mikro lub małą firmę w naszym regionie?

Opracuj projekt biznesplanu i oszacowanie finansowe swojej przyszłej działalności. Zapoznaj się z obowiązkami podatkowymi przyszłych formularzy rejestracji działalności gospodarczej. Skontaktuj się z lokalnym urzędem lub centrum rozwoju biznesu, aby uzyskać wskazówki dotyczące rejestracji działalności gospodarczej, licencji i zezwoleń. Zarejestruj nazwę swojej firmy, uzyskaj niezbędne licencje i przestrzegaj przepisów podatkowych. Skonsultuj się z doradcami prawnymi i finansowymi, aby zapewnić odpowiednią dokumentację i zgodność.

 1. Jaka jest specyfika przedsiębiorczości społecznej?

Przedsiębiorstwo społeczne to zwykła firma, która dobrowolnie zobowiązała się do wdrożenia określonego problemu społecznego lub zestawu problemów. Przedsiębiorca społeczny zarabia pieniądze, aby rozwiązywać problemy społeczne dla innych ludzi. Przedsiębiorstwo społeczne ma realny i trwały wpływ na finansowanie lokalnych programów społecznych społeczności.

 1. Czy możliwe jest tworzenie przedsiębiorstw społecznych w ramach organizacji pozarządowej (NGO)?

Tak, jest to możliwe, a nawet konieczne, ponieważ przedsiębiorstwo społeczne jest podstawą tworzenia mini ekosystemu przedsiębiorczości w społeczności, a także zapewnia 25-30% zrównoważonego dochodu lokalnym i regionalnym organizacjom pozarządowym, a to jest podstawą działalności organizacyjnej organizacji pozarządowych.

 1. Jakie planowanie finansowe powinienem wziąć pod uwagę rozpoczynając działalność gospodarczą na tym etapie życia?

Współpracuj z doradcą finansowym, aby stworzyć biznesplan i budżet, który pasuje do Twoich planów. Upewnij się, że masz solidny bufor bezpieczeństwa sieciowego i finansowego na pierwszy okres. Skontaktuj się ze specjalistami z biur projektowych w regionach.

 1. Jakie możliwości finansowania są dostępne dla początkujących przedsiębiorców na obszarach wiejskich?

Rozwój biznesu na obszarach wiejskich jest priorytetem wielu programów i projektów. Zwróć uwagę na dotacje dla lokalnych firm, fundusze rozwoju regionalnego i programy rządowe mające na celu wsparcie przedsiębiorców wiejskich. Możesz również rozważyć finansowanie społecznościowe jako alternatywę, a także pożyczki z banków społecznościowych lub partnerstwa z lokalnymi inwestorami. Dowiedz się więcej o instytucjach mikrofinansowych lub kasach kredytowych, które obsługują przedsiębiorstwa wiejskie. W niektórych społecznościach działają również fundusze rozwoju regionalnego (RDF), które można wykorzystać do rozpoczęcia i rozwoju przedsiębiorczości społecznej.

 1. Czy warto brać kredyty bankowe na rozwój biznesu?

Owszem, warto, ale w przypadku, gdy treść pożyczki i odsetki od niej są maksymalnie pokrywane przez konsumentów produktu przedsiębiorcy… Oznacza to, że struktura kapitałowa przedsiębiorcy musi być zrównoważona z wykorzystaniem dźwigni finansowej, reszta opcji jest nieopłacalna.

 1. Jak ważne jest zastosowanie elementów 4. i 5. rewolucji przemysłowej w przedsiębiorstwie?

Bez nowoczesnych systemów organizacji i zarządzania procesami biznesowymi z wykorzystaniem CRM (customer relationship management), oprogramowania, elementów AI (sztucznej inteligencji), automatyzacji produkcji, digitalizacji nie można być stale konkurencyjnym przedsiębiorcą. Kompleks tych elementów zmniejsza koszty przedsiębiorcy, optymalizuje zaangażowanie zasobów pracy, zapewnia wysoką wydajność i produktywność w przedsiębiorstwie.

 1. Czy myślenie projektowe przedsiębiorcy wpływa na sukces jego własnego biznesu?

Tak, i znacząco. Postrzeganie wydarzeń i rzeczy z innej perspektywy, codzienne odpowiednie środowisko, myślenie rozwiązujące problemy, samorealizacja i ukierunkowane samodoskonalenie oraz inne elementy przedsiębiorczego typu myślenia tworzą innowacyjność, praktyczność, samowystarczalność i inne umiejętności przedsiębiorcy. Pozbądź się “myślenia szablonowego” i stereotypów w podejmowaniu decyzji.

 1. Jakie strategie mogę zastosować, aby przyciągnąć i zatrzymać lokalnych klientów?

Oferuj indywidualną i uważną obsługę klienta, twórz programy lojalnościowe lub specjalne promocje dla stałych klientów. Networking jest bardzo ważny, dlatego aktywnie uczestniczyć w lokalnych wydarzeniach i współpracować z innymi firmami, aby stworzyć poczucie przynależności do lokalnej społeczności biznesowej. Weź udział w targach, konferencjach, wystawach, świątecznych wydarzeniach w święta państwowe i religijne. Dołącz do forów internetowych lub grup mediów społecznościowych dla przedsiębiorców wiejskich. Skontaktuj się z lokalnymi stowarzyszeniami biznesowymi lub izbami handlowymi, które mogą oferować możliwości nawiązywania kontaktów.

 1. Jak mogę stworzyć obecność online dla mojej firmy na wsi?

Stwórz profesjonalną stronę internetową, najlepszym sposobem na rozpoczęcie działalności jest stworzenie strony docelowej (jest to rodzaj witryny, którą pomagamy rozwijać naszym studentom) i korzystanie z platform mediów społecznościowych do prezentacji swoich produktów lub usług lub wyspecjalizowanych platform dla klientów, takich jak Booking. com dla biznesu hotelowego i tym podobnych. Dodatkowo możesz zainwestować w lokalne SEO (optymalizacja pod kątem wyszukiwarek), aby Twoja firma pojawiła się w odpowiednich wynikach wyszukiwania online.

Zaangażuj odbiorców dzięki regularnym treściom wysokiej jakości i zaangażowaniu klientów.

 1. Jak mogę dostosować swoją firmę do praktyk przyjaznych dla środowiska?

Zbadaj zrównoważone praktyki biznesowe i rozważ opcje przyjaznych dla środowiska produktów / usług. Współpracuj z lokalnymi organizacjami lub inicjatywami skoncentrowanymi na zrównoważonym rozwoju. Zastosuj w biznesplanach możliwość stosowania norm środowiskowych w procesach biznesowych.

Podkreśl i promuj swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, aby przyciągnąć klientów świadomych ekologicznie.

Finansowanie

 1. Rozpoczynając nową działalność, co jest potrzebne w pierwszej kolejności do jej finansowania?

Gdy istnieje pomysł na biznes i główny przedmiot działalności firmy zostanie wyjaśniony w planie strategicznym, należy opracować biznesplan, który powinien odpowiedzieć na następujące pytania:

 • Jakie produkty lub usługi będziemy oferować?
 • Jakim klientom i na jakich rynkach będziemy je oferować?
 • Jakie inwestycje będą wymagane?
 • Jakie materiały będą potrzebne do produkcji i jakie zapasy musimy mieć?
 • Jakie środki trwałe będą wymagane – budynki, grunty, maszyny, urządzenia i pojazdy?
 • Jaki personel będzie potrzebny do zapewnienia produkcji?
 • W jaki sposób zapewnimy finansowanie działalności?
 • Jakiego wyniku finansowego możemy się spodziewać (efektywności)?
 1. Co zawiera biznesplan?

Jego struktura jest następująca:

 • Plan inwestycyjny
 • Plan dostaw
 • Plan marketingowy
 • Planowanie przychodów z produkcji i sprzedaży
 • Zaplanuj niezbędne wydatki na działanie
 • Prognoza przepływów pieniężnych netto
 • Szacunki finansowe (plan finansowy).
 1. Czego potrzebujemy, aby udzielić kredytu bankowego na sfinansowanie naszej działalności?

Przy ubieganiu się o pożyczkę, przy rozpoczynaniu nowej produkcji, a także przy każdym nowym projekcie, biznesplan jest obowiązkowy.

 1. Jeśli założymy nową firmę, do jakich źródeł finansowania możemy się zwrócić?

Bankom bardzo trudno jest udzielić kredytów nowej firmie. Finansowanie w pierwszej kolejności może być zapewnione ze środków własnych, ze środków od krewnych i przyjaciół, ze środków od aniołów biznesu oraz poprzez finansowanie wspólne.

 1. Czym jest finansowanie dzielone?

Pozyskiwanie niezbędnych środków finansowych za pośrednictwem wyspecjalizowanych platform internetowych. Każda platforma ma inny model funkcjonowania, ale wspólnym jest organizowanie kampanii informacyjnej.

 1. Czy młodzi ludzie, którzy chcą zaangażować się w rolnictwo, mają horyzont rozwoju tej działalności?

Rozwój rolnictwa jest priorytetem Unii Europejskiej. W każdym państwie członkowskim istnieją programy rozwoju poszczególnych obszarów. W Bułgarii istnieje Państwowy Fundusz Rolnictwa, który wspiera indywidualnych producentów.

 1. Jakie programy ma Państwowy Fundusz Rolnictwa?

Rolnicy są wspierani poprzez bezpośrednie dotacje do niektórych upraw warzyw i zwierząt gospodarskich. Oprócz tego finansowane są wydatki na zakup maszyn rolniczych, budowę sadów i gospodarstwa hodowlane.

 1. Jak wybrać pomiędzy inwestycją we własne narzędzia, maszyny i urządzenia niezbędne do naszej działalności a wynajmem ich na określony czas?

Wybór ten dokonywany jest na podstawie szacunkowych sprawozdań finansowych na najbliższe 3-5 lat. Wybierany jest plan amortyzacji własnych maszyn i urządzeń oraz sporządzany jest plan finansowy/koszty działalności dla dwóch możliwych opcji.

 1. Dla jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzącej działalność patentową i spełniającej wymogi opodatkowania podatkiem patentowym, która forma opodatkowania jest korzystniejsza: podatek patentowy czy ogólny nakaz rejestracji zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług?

Konieczne jest określenie przedmiotu działalności. Jeśli działalność jest usługą dla obywateli, preferowany jest podatek patentowy. Jeśli działalność polega na produkcji lub świadczeniu usług na rzecz innych osób prawnych, zaleca się opodatkowanie zgodnie z ogólnymi zasadami i podatkiem od wartości dodanej.

 1. Czy firma, która jest nowo zarejestrowana lub której obrót nie przekracza wymaganego progu rejestracji zgodnie z ustawą o podatku od wartości dodanej, ma interes gospodarczy w dobrowolnej rejestracji zgodnie z ustawą o podatku od wartości dodanej?

Konieczne jest określenie przedmiotu działalności. Jeśli firma produkuje towary, które sama sprzedaje, bardziej opłaca się nie rejestrować, dopóki nie osiągnie obowiązkowego progu rejestracji.

Jeśli produkuje towary i / lub oferuje usługi innym osobom prawnym, preferowana jest rejestracja zgodnie z ustawą o podatku od wartości dodanej.

Zielona Gospodarka 

 1. Czym jest zielona gospodarka?

Zielona gospodarka jest formą gospodarki, która koncentruje się na poprawie dobrobytu ludzi i zwiększeniu sprawiedliwości społecznej. Kluczowym punktem tej formy gospodarki jest to, że koncentruje się ona jednocześnie na zmniejszeniu ryzyka środowiskowego i wykorzystaniu zasobów naturalnych. Rozumiany jest w wąskim znaczeniu jako obszary bezpośrednio związane z ochroną przyrody. W szerokim znaczeniu dopuszcza również samoloty, które nie wpływają na niego bezpośrednio. Bardzo ważną koncepcją bezpośrednio związaną z Zieloną Gospodarką jest Zielony Wzrost, który dąży do wzrostu gospodarczego i rozwoju, jednocześnie zapobiegając degradacji środowiska, utracie różnorodności biologicznej i niezrównoważonemu wykorzystaniu zasobów naturalnych. [OECD definitione – https://www.oecd.org/greengrowth/whatisgreengrowthandhowcanithelpdeliversustainabledevelopment.htm )

 1. Czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym?

Gospodarka o obiegu zamkniętym to koncepcja, która przewiduje stworzenie takiego systemu produkcji i konsumpcji, w którym w idealnej sytuacji wszystkie pozostałości byłyby ponownie wykorzystywane, poddawane recyklingowi lub odzyskiwane w celu ponownego wykorzystania jako zasoby niezbędne do produkcji. Koncentruje się na modyfikacji i projektowaniu produktów w taki sposób, aby zminimalizować straty i przekształcić niewykorzystane elementy w zasoby, które można wykorzystać w dalszych procesach produkcyjnych.

 1. Czym jest zielona innowacja?

Zielone innowacje nazywane są również ekoinnowacjami. Są to innowacje, “które chronią człowieka przed szkodliwym wpływem cywilizacji, są to tzw. produkty bezpieczne, które nie wywołują szkodliwych reakcji podczas korzystania z nich (konsumpcja produktu), a także produkty i technologie, które minimalizują marnotrawstwo konsumpcyjne (nie tylko odpady produkcyjne) lub takie, które odpady produkcyjne są możliwe do całkowitego wykorzystania. Innowacje ekologiczne to także te, podczas których produkcji jako materiały wykorzystuje się odpady produkcyjne lub konsumpcyjne.: Wszelkiego rodzaju innowacje (tj. innowacyjna technologia), które kierują poprawą stanu środowiska naturalnego i które nie powodują jego degradacji, można również nazwać innowacjami ekologicznymi. [dr inż. Leszek Kaźmierczak-Piwko, Urszula Lewandowska, Hanna Prosół, Adrianna Tarnas, innowacje ekologiczne w energetyce jako czynnik konkurencyjności gospodarki, [w:] Systemy wspomagania w inżynierii produkcji. Problemy w zarządzaniu środowiskiem, Volume 6, issue 1, P.A. Nova S.A, Polska, 2017]

 1. Co daje mi przestrzeganie zasad zielonej gospodarki?

Zmiana sposobu myślenia i dostosowanie zachowań do założeń Zielonej Gospodarki pozytywnie wpływa nie tylko na środowisko naturalne, ale także na ludzi wokół nas. Wiele razy zapominamy, że ludzie są jego częścią. Dbałość o realizację tych założeń w naszym codziennym życiu pozytywnie wpływa na równy dostęp do środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń, dając im szansę poznania go w taki sposób, w jaki my je znamy. Brak działań prowadzi do dalszej degeneracji środowiska, co powoduje, że nasze dzieci nigdy nie mają do niego dostępu, bo po prostu zniknie.

Cyfryzacja 

 • Czym jest cyfryzacja?

Cyfryzacja polega na procesie kompaktowania, przekładania i dostosowywania przedsiębiorstw do wymiaru cyfrowego, włączając lub nawet zastępując procesy i role, które kiedyś były wyłącznie osobiste, ich cyfrowymi odpowiednikami. 

 • Jakie są główne kompetencje cyfrowe?

Kompetencje cyfrowe dzielą się na 5 głównych kategorii:

 1. Informacje i alfabetyzacja cyfrowa
 2. Współpraca i komunikacja
 3. Tworzenie treści cyfrowych
 4. Cyberbezpieczeństwo
 5. Rozwiązywanie problemów
 • Jak zdigitalizować moje przedsiębiorstwo?

Cyfryzacja to proces składający się z kilku kroków, które można podjąć. Najpierw powinieneś stworzyć stronę internetową dla swojej działalności; Możesz to zrobić samodzielnie lub zatrudnić eksperta, wyjaśniającego, co powinna zawierać Twoja strona internetowa i jej struktura wizualna. Projektując swoją stronę internetową, pamiętaj, aby cenić dostępność i prostotę: mniej znaczy więcej! Twoja strona internetowa powinna być również dostępna dla osób niepełnosprawnych: możesz zainstalować kilka programów, aby Twoja witryna była bardziej dostępna, w tym na przykład tryb daltonizmu.

 • Jakich instrumentów cyfrowych mogę używać?

W przypadku różnych aspektów, które chcesz zdigitalizować, istnieje kilka alternatyw. Na przykład możesz zdigitalizować systemy pamięci masowej za pomocą platform takich jak Dysk Google. Do tworzenia dokumentów, arkuszy, wykresów, wykresów, prezentacji itp. można użyć pakietu Microsoft Office. W przypadku połączeń wideo możesz korzystać z usług komunikacyjnych, takich jak Meet, Zoom lub Teams. Ten ostatni może być również wykorzystywany do wewnętrznego zarządzania organizacją lub firmą, poprzez wykorzystanie zadań i synchronizację z kalendarzem. Inne aspekty mogą być specyficzne dla Twojej własnej działalności, ale zawsze istnieje odpowiednie narzędzie cyfrowe, które odpowiada Twoim potrzebom.

 • A co z mediami społecznościowymi?

Sieci społecznościowe są obecnie jednym z najczęściej używanych systemów komunikacji i mogą być wykorzystywane do poprawy interaktywności z klientami, a nawet znajdowania nowych, sponsorując promocje, pokazując nowe artykuły lub po prostu demonstrując swoje możliwości jako profesjonalista. W zależności od grupy docelowej lub rodzaju promowanej aktywności możesz wybrać, która platforma mediów społecznościowych ma być traktowana priorytetowo. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin, Youtube, Tiktok, ale jest oczywiście wiele innych, w zależności od rodzaju mediów i odbiorców. Również w tym przypadku powinieneś rozważyć zatrudnienie menedżera mediów społecznościowych, jeśli nie jesteś wystarczająco doświadczony, aby zmaksymalizować wyniki.

 • Czym jest cyberbezpieczeństwo i dlaczego jest ważne?

Sfera cyberbezpieczeństwa obejmuje wszystkie te procesy, które mają na celu ochronę cyfrowego przedsiębiorstwa przed wszelkimi zagrożeniami. Procesy te obejmują prawidłowe przechowywanie danych, bezpieczne zarządzanie hasłami, zapobieganie i rozwiązywanie zagrożeń cybernetycznych, takich jak wirusy lub złośliwe oprogramowanie, a na większych poziomach cyberataki lub wycieki danych. Cyberbezpieczeństwo ma fundamentalne znaczenie dla zachowania integralności przedsiębiorstwa, zarówno na mniejszą, jak i większą skalę.

 • Jak mogę uniknąć cyberzagrożeń?

Na poziomie mikro istnieje kilka środków ostrożności, które można podjąć, takich jak nauka rozpoznawania wiadomości e-mail wyłudzających informacje, okresowe sprawdzanie komputera pod kątem niebezpiecznych plików, unikanie udostępniania danych osobowych i haseł. Na poziomie makr środki ostrożności, które można podjąć, zależą również od rodzaju oferowanych produktów lub usług. Możliwością może być ponowne skontaktowanie się z ekspertami w tej dziedzinie, takimi jak usługi konsultingowe, które często oferują różne rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa w zależności od potrzeb swojego klienta.

 • Jak mogę nauczyć się digitalizować moje przedsiębiorstwo?

Pierwszym krokiem jest odwiedzenie strony internetowej MEcoS lub wzięcie udziału w kursie cyfrowym! Obie platformy są powiązane z tą stroną, dzięki czemu można łatwo do nich dotrzeć. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, możesz poszukać inkubatorów online, aby zwiększyć i zaktualizować swoją wiedzę. Możesz uczestniczyć w określonych kursach, zarówno online, jak i w obecności, w zależności od dostępności czasu i zasobów do nauki.

 • Jakiego rodzaju miejsca pracy można zdigitalizować?

Wszystkie! Oczywiście różnica polega na różnym stopniu cyfryzacji, ale każde przedsiębiorstwo może skorzystać z przynajmniej minimalnego stopnia cyfryzacji. Znajomość potencjału i każdej cechy firmy jest podstawowym pierwszym krokiem, po którym muszą nastąpić działania po zakończeniu planu cyfryzacji.

 • Dlaczego warto zdigitalizować swoje przedsiębiorstwo?

Cyfryzacja oferuje wiele korzyści, w tym łatwiejszą interakcję z klientami, prostszą archiwizację danych i dokumentów, lepszą komunikację wewnątrz i na zewnątrz firmy, lepszą reklamę, możliwość sprawdzenia responsywności i recenzji proponowanych usług lub produktów i wiele innych.

Pitching 

 • Jak stworzyć dobry pitch?
 1. Dobry pitch ma przejrzystą strukturę. Dobra struktura pomaga utrzymać słuchacza na krawędzi fotela od samego początku, od razu do końca.

Otwierasz szokującym otwarciem, a następnie problemem i rozwiązaniem.

Następnie nadszedł czas, aby wyjaśnić, w jaki sposób generujesz przychody dzięki modelowi biznesowemu, dlaczego Twój zespół jest w stanie to zrobić, a na koniec prosisz słuchacza, aby zrobił coś w swoim wezwaniu do działania.

 1. b) Po utworzeniu struktury nadszedł czas na zaprojektowanie slajdów. Slajdy muszą być proste i składać się z niewielkiej ilości tekstu. Zdjęcia, ikony i odpowiednie fundusze do ukończenia przemówienia. Ogólnie rzecz biorąc, prezentacja musi być uzupełnieniem dekoracyjnego dodatku, a nie głównym narzędziem pitchu.

2) Do czego służy dobra struktura „An Elevator Pitch”?

Ponieważ skok windy zwykle trwa tylko 20-30 sekund, twoja wysokość powinna być krótka i słodka.

Dobrą strukturą dla skoku windy jest to: 

[NAZWA PRODUKTU] jest używany przez [SEGMENT KLIENTÓW], którzy chcą [CZEGO CHCE TWÓJ KLIENT].

Jest to [TYP PRODUKTU LUB USŁUGI], który pomaga klientowi [KORZYŚĆ #1] i [KORZYŚĆ #2].

W przeciwieństwie do [ROZWIĄZANIA KONKURENCJI] naszym produktem jest [WYJAŚNIJ RÓŻNICĘ]

  Przykład: 

Deskorolka elektryczna jest używana przez młodych mieszkańców miast, którzy chcą podróżować z punktu A do B w zatłoczonym mieście.

Jest to zmotoryzowana deskorolka, która pomaga klientowi szybko podróżować i być przyjaznym dla środowiska w tym samym czasie.

W przeciwieństwie do samochodów czy motocykli nasz produkt jest bardziej elastyczny i nie wykorzystuje drogiego gazu.

3) Jak skutecznie rozpocząć pitch?

 1. a) Osobista historia

Kiedy zaczynasz swoją prezentację od krótkiej osobistej historii, budujesz relację z publicznością w ciągu minuty. Osobista historia pomaga im lepiej Cię poznać. Jednocześnie współczują ci, ponieważ otworzyłeś się i postawiłeś w trudnej sytuacji.

 1. b) Pytanie do publiczności

Ten działa szczególnie dobrze z dużą publicznością, ponieważ zmusza wszystkich do słuchania i odkładania telefonów. Pytanie stymuluje odbiorców do aktywnego udziału w prezentacji.

Bardzo ważne: to pytanie powinno zawsze być pytaniem tak lub nie, ponieważ nie chcesz rozpoczynać długiej rozmowy z publicznością podczas prezentacji. 

 1. c) Odważne stwierdzenie 

To mój osobisty faworyt. Rozpoczęcie prezentacji od odważnego stwierdzenia zwykle ma duży wpływ na odbiorców. Dobre, odważne stwierdzenie ma mały szokujący efekt, który “obudzi ich” i sprawi, że będą cię słuchać przez resztę prezentacji. 

4) Jak zabawiać publiczność na pitch-u?

 1. a) przejrzysta struktura 

Aby zabawiać publiczność na pitch-u, ważne jest, aby mieć jasną strukturę. Struktura, którą zawsze polecam, wygląda następująco:

 1. Otwarcie
 2. Problem
 3. Rozwiązanie
 4. Rynek
 5. Zespół
 6. Wezwanie do działania
 7. b) Uczyń to konkretnym 

Użyj przykładów, liczb i (krótkich) historii.

Im bardziej konkretne, tym łatwiej jest śledzić publiczność i tym bardziej zabawne będzie.

 1. c) Zadbaj o energię 

Jednym z najważniejszych aspektów dobrego pitch-u jest energia miotacza. Osobiście jest to jedna z moich największych zalet. Ponieważ i tak jestem pełen energii przez cały dzień, łatwo jest mi to zrobić również podczas pitch-u. Jeśli jednak jesteś nieco bardziej introwertyczny lub jeśli jesteś przyzwyczajony do robienia rzeczy nieco wolniej, naprawdę spróbuj ćwiczyć energetyzujące tonowanie.

Powodem, dla którego powinieneś rzucać z dużą ilością energii, jest to, że jest wysoce zaraźliwy. Roberto Cialdini, ekspert od wywierania wpływu, opisuje w swojej książce, że ludzie mają tendencję do naśladowania siebie nawzajem. Jeśli jesteś w stanie prezentować z dużą energią, tak samo będzie z twoją publicznością. Ponieważ energiczni ludzie są bardziej pozytywni, będzie to działać na twoją korzyść, gdy mentalnie ocenią twoją wysokość.

5) Jak mogę zaangażować publiczność ?

Zamiast rozmowy 2 osób, w której automatycznie tworzysz dwustronne zaangażowanie, zaangażowanie dużej publiczności może być dość trudne.

6) Jak dopasować ofertę do odbiorców?

Możesz mieć jedną firmę, lecz będziesz potrzebować wielu ofert.

Ilekroć szkolę przedsiębiorców na ich pitch-u, jednym z pierwszych pytań, jakie im zadaję, jest: “do kogo się kierujesz”. Rodzaj i ilość osób słuchających Twojej prezentacji ma ogromny wpływ na sposób, w jaki powinieneś przygotować swoją prezentację.

Czy Twoi odbiorcy są pełni specjalistów IT z branży technologicznej? Opowiedz im trochę o swojej strukturze IT.

Czy Twoi odbiorcy są pełni ekspertów finansowych? Nie zapomnij o swoim przeglądzie finansowym.

Czy Twoi odbiorcy są nieliczni? Spraw, aby Twoja prezentacja była wciągająca, otwórz ją pytaniem do publiczności.

Każda publiczność wymaga innego podejścia. Zanim przygotujesz swój pitch, przeprowadź badania na temat tego, kto będzie słuchał twojego wystąpienia i wykorzystaj to na swoją korzyść.

7)Jak skutecznie ćwiczyć pitch?

 1. Przeczytaj swój tekst
 2. Zakryj tekst i powiel go w głowie
 3. Przećwicz swój tekst na głos. Użyj dyktafonu, aby zobaczyć, jak sobie radzisz
 4. Ćwicz swoją tonację z odpowiednią intonacją, głośnością i ciszą
 5. Ćwicz przed lustrem
 6. Ćwicz przed aparatem telefonu
 7. Obejrzyj film, aby zobaczyć, co możesz poprawić
 8. Obejrzyj film bez dźwięku, aby zobaczyć, gdzie możesz poprawić
 9. Pokazywanie klipu wideo znajomemu lub współpracownikowi

8) Dlaczego ćwiczenie nie sprawiają, że wysokość dźwięku brzmi nienaturalnie

Jeśli dużo ćwiczysz, nie będziesz miał problemu z przypomnieniem sobie tekstu swojej prezentacji. W rzeczywistości powinieneś był przestudiować to tak dokładnie, że jeśli ktoś obudzi cię w środku nocy, nie będziesz miał problemów z wykonaniem swojego pitch-u.

Powodem, dla którego powinieneś tak dokładnie przestudiować tekst, jest twoje skupienie.

Jeśli dokładnie przestudiowałeś swój tekst, twój mózg nie musi skupiać się na tej części podczas prezentacji. Ponieważ nie musisz się o to martwić, możesz skupić się na swoich umiejętnościach prezentacji.

9) Jak skutecznie zakończyć pitch?

Sposób, w jaki kończysz swoje wystąpienie, jest niezwykle ważny. W tym miejscu Twoi odbiorcy decydują, czy zapamiętają Twój pitch, czy jeszcze lepiej, zrobią coś z Twoim pitch-em.

Jest tylko jeden sposób, aby skutecznie zakończyć pitch. Zakończ je wezwaniem do działania.

Podczas tej części mówisz swoim odbiorcom, co chcesz, aby zrobili. Chcesz, aby inwestowali? Do współpracy? Zawierali umowę?

Jasno określ swoje wezwanie do działania i skup się tylko na jednym. Badania pokazują, że wspominanie o wielu wezwaniach do działania zmniejsza skuteczność wezwania do działania. Podczas wezwania do działania ważne jest, aby jak najbardziej precyzyjnie określić, czego oczekujesz od odbiorców.

10) Co powinieneś zrobić po swoim pitch-u?

Po zakończeniu prezentacji ważne jest, aby skontaktować się z potencjalnymi inwestorami lub partnerami. Pamiętaj, aby podziękować wszystkim za poświęcony czas i przypomnieć im, kim jesteś i co rzuciłeś. Ponadto ważne jest, aby zachować profesjonalizm i uprzejmość podczas wszelkich interakcji, aby stworzyć pozytywne wrażenie o sobie i swojej firmie. Na koniec pamiętaj, aby szybko śledzić wszelkie pytania, które mogły pojawić się podczas prezentacji i zachować otwarty umysł, kontynuując nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi inwestorami lub partnerami.

Skip to content