Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FAQs Ukrainian

MEcoS Ukrainian FAQs PR3 platform

 

Entrepreneurship

Питання, що часто задаються до теми «Підприємництво»

 1. Що потрібно для вдалого початку бізнесу?

Відповідь: Найголовніше – власна мотивація стати підприємцем. Формування підприємницького типу мислення. Унікальна ідея, надійна команда професійних однодумців та операційний ресурс. Ресурси – це не обов’язково гроші і точно не лише самі гроші.

 1. Як мені придумати життєздатну бізнес-ідею, яка підходить нашій сільській місцевості?

Відповідь: Почніть із вивчення, дослідження та визначення місцевих потреб і прогалин на ринку. Подумайте, які продукти чи послуги користуються попитом у вашій громаді, але їх недостатньо. Подумайте про власні навички та інтереси; іноді захоплення може перетворитися на успішну бізнес-ідею. Проводьте опитування та дослідження ринку, щоб підтвердити свою ідею та отримати інформацію від потенційних клієнтів.

 1. Чи є якісь спеціальні гранти чи програми підтримки молодіжного підприємництва?

Відповідь: Так звісно. Вони публікуються на інформаційних агрегаторах типу ГУРТ, Громадський простір, ДіяБзнес, тощо. Зверніться до місцевих бізнес інкубаторів, державних установ, молодіжних організацій або бізнес-асоціацій щодо грантів та ініціатив, орієнтованих на молодь. Ознайомтеся з конкурсами молодіжного підприємництва та конкурсами, які можуть запропонувати фінансову підтримку або наставництво.

 1. Як я можу збалансувати потреби підприємництва з навчанням чи іншими обов’язками?

Відповідь: Розробіть чіткий графік і стратегії управління часом, делегуйте завдання, коли це можливо, і зверніться за підтримкою до наставників або радників. Використовуйте для проходження тренінгів онлайн платформи типу Prometheus, Coursera, EdEra тощо.

Розгляньте неповний робочий день або гнучкий графік роботу, якщо це необхідно.

 1. З якими проблемами стикаються молоді сільські підприємці та як їх подолати?

Відповідь: Проблеми можуть включати недостатність професійних навичок з підприємництва, обмежений доступ до ресурсів, фінансування та наставництва, спробуйте подолати ці труднощі, спілкуючись, шукаючи наставництва та постійно вдосконалюючи свої навички.

 1. Які переваги відкриття бізнесу в більш пізньому віці?

Відповідь: Переваги включають багатий життєвий досвід і міцну мережу, яку ви могли напрацювати протягом професійного життя. Також наявність достатнього вільного часу для власної справи, соціальні звязки, родинні можливості. Можливість звертатись за сприянням до університетів третього віку в регіоні та соціальних бізнес інкубаторів.

 1. Як мені перейти від традиційної кар’єри до підприємницької діяльності в сільській місцевості?

Відповідь: Подумайте, як ваші навички з вашої попередньої кар’єри можна застосувати у вашому новому підприємстві, пам’ятайте, що для бізнесу важливі ті універсальні навички, які ви набули і ви маєте завдяки своєму професійному і життєвому досвіду. Зверніться за порадою до інших підприємців, які успішно перейшли.

Використовуйте свій досвід і зв’язки, щоб зміцнити довіру та авторитет у своїй спільноті. Пропонуйте послуги або продукти, які відповідають конкретним місцевим потребам.

 1. Чи є якісь конкретні можливості для бізнесу, які задовольняють потреби людей 50+ у нашому регіоні?

Відповідь: «срібна економіка» для людей 50+ стає все більш затребуваною в сучасних територіальних громадах. На розвиток «срібної економіки» місцеві бюджети виділяють дедалі більше ресурсів. Звертайтесь до донорських програм фінансування, місцевих органів самоврядування, соціальних бізнес інкубаторів. Шукайте можливості в таких сферах, як послуги старшого покоління, консалтинг або ринкові ніші, які відповідають вашим інтересам і досвідом.

 1. Що найважливіше для успішного започаткування власної справи?

Відповідь: надійна та фахова команда однодумців, вдало побудована бізнес модель, УТП (унікальна торгова пропозиція), реалістично обрана платоспроможна цільова аудиторія… вдало підібрані оптимальні ресурси, все це працює лише в комплексі…

 1. Що є основою бізнес моделі підприємництва?

Відповідь: правильно і максимально детально прописані бізнес процеси, побудовані на цінностях та принципах бізнесу є основою унікальної бізнес моделі. Бізнес модель не є статичною, вона з часом, постійно має доповнюватись інноваціями, змінюватись під ЦА та відповідати поточним потребам ринку.

 1. Скільки часу потрібно, щоб написати успішний бізнес план?

Відповідь: ідеальний бізнес план написати неможливо, для написання бізнес плану в різних ситуаціях потрібна різна кількість часу,  але завжди працює правило МЖП (мінімального життєвого продукту), тобто бізнес план потрібно написати до рівня можливого початку власної справи, а потім постійно , за потреби, вдосконалювати.

 1. Яка організаційно-правова форма бізнесу найкраща?

Відповідь: все залежить від сфери діяльності майбутньої власної справи, планових об’ємів діяльності, виражених в доходах, планового залучення персоналу, потреби отримувати ліцензії, дозволи, тощо… але найоптимальніше розпочинати з ФОП (фізична особа підприємець) 3-ї групи, а згодом можна змінювати форму реєстрації бізнесу.

 1. Які ключові кроки необхідно зробити для реєстрації мікро- або малого бізнесу в нашому регіоні?

Відповідь: розробіть проект бізнес плану та фінансового кошторису майбутньої власної справи. Вивчіть фіскальні зобов’язання майбутніх форм реєстрації бізнесу. Зверніться до місцевого уряду або центру розвитку бізнесу, щоб отримати вказівки щодо реєстрації бізнесу, ліцензій і дозволів. Зареєструйте назву компанії, отримайте необхідні ліцензії та дотримуйтесь податкового законодавства. Проконсультуйтеся з юридичними та фінансовими консультантами, щоб забезпечити належну документацію та відповідність.

 1. В чому особливість соціального підприємництва?

Відповідь: соціальне підприємство це звичайний бізнес, який добровільно взяв на себе реалізацію якоїсь конкретної соціальної проблеми чи комплексу проблем… соціальний підприємець заробляє кошти для вирішення соціальних питань для інших людей. Соціальне підприємство здійснює реальний і постійний вплив на фінансування місцевих соціальних програм громади.

 1. Чи можна створювати соціальні підприємництва в складі громадської організації (ГО)?

Відповідь: так, можна і навіть потрібно, так як соціальне підприємство є основою формування міні еко системи підприємництва в громаді, а також дає 25-30 % сталого доходу місцевим та регіональним ГО і це є основою організаційної діяльності ГО.

 1. Яке фінансове планування мені слід розглянути, починаючи бізнес на цьому етапі життя?

Відповідь: Попрацюйте з фінансовим консультантом, щоб створити бізнес-план і бюджет, які відповідають вашим планам. Переконайтеся, що у вас є надійна мережа та буфер фінансової безпеки на перший період. Звертайтесь до фахівців з проектних офісів у регіонах.

 1. Які варіанти фінансування доступні для підприємців-початківців у сільській місцевості?

Відповідь: Розвиток бізнесу саме в сільській місцевості є пріоритетом багатьох програм і проектів. Зверніть увагу на гранти для місцевого бізнесу, фонди регіонального розвитку та державні програми, спрямовані на підтримку сільських підприємців. Також ви можете розглянути краудфандинг, як альтернативу, а також позики від громадських банків або партнерство з місцевими інвесторами. Дізнайтеся про мікрофінансові установи або кредитні спілки, які обслуговують сільські підприємства. Також в окремих громадах працюють Фонди регіонального розвитку (ФРГ), які можна використати на старт і розвиток соціального підприємництва.

 1. Чи варто брати банківські кредити для розвитку підприємництва?

Відповідь: так, варто  але у випадку, коли тіло кредиту та відсотки по ньому максимально покриваються споживачами продукту підприємця… тобто має бути збалансована структура капіталу підприємця  із застосуванням фінансового лівереджу,  решта варіантів збиткові.

 1. Наскільки важливо в підприємстві застосовувати елементи 4-ї та 5-ї промислових революцій?

Відповідь:  без сучасних систем організації та ведення бізнес процесів із застосуванням CRM (управління відносинами з клієнтами), ПЗ (програмне забезпечення), елементів ШІ (штучного інтелекту), автоматизації виробництва, діджиталізації не можливо бути постійно конкурентоспроможним підприємцем. Комплекс цих елементів зменшує витрати підприємця, оптимізує залучення трудових ресурсів, забезпечує високу ефективність та продуктивність в підприємстві .

 1. Дизайн мислення підприємця впливає на успішність власної справи?

Відповідь: так, і суттєво.  Бачення подій та речей під іншим кутом, щоденне відповідне оточення, задачне мислення, самореалізація та цільове самовдосконалення, та інші складові підприємницького типу мислення формують інноваційність, практичність, самодостатність та інші навички підприємця. Позбавляйтесь «шаблонного мислення» та стереотипів у прийнятті рішень.

 1. Які стратегії я можу використати, щоб залучити та утримати місцевих клієнтів?

Відповідь: Пропонуйте індивідуальне та уважне обслуговування клієнтів, створюйте програми лояльності або спеціальні акції для постійних клієнтів. Дуже важливим є нетворкінг, для цього беріть активну участь у місцевих заходах і співпрацюйте з іншими підприємствами, щоб створити відчуття приналежності до місцевої бізнес спільноти. Приймайте участь в ярмарках, конференціях, виставках, святкових заходах у державні та релігійні свята. Приєднуйтесь до онлайн-форумів або груп у соціальних мережах для сільських підприємців. Зверніться до місцевих бізнес-асоціацій або торгових палат, які можуть запропонувати можливості для спілкування.

 1. Як я можу створити присутність в Інтернеті для свого сільського бізнесу?

Відповідь: Створіть професійний веб-сайт, для початку вашого бізнесу найоптимальнішим буде створення лендінгової сторінки (саме такий вид сайту ми допомагаємо розробляти нашим студентам) і використовуйте платформи соціальних мереж, щоб продемонструвати свої продукти чи послуги, або спеціалізовані платформи для клієнтів на кшталт  Booking.com для готельного бізнесу і тому подібні. На додаток ви можете інвестувати в місцеве SEO (оптимізацію для пошукових систем), щоб ваш бізнес відображався в релевантних результатах пошуку в Інтернеті.

Залучайте свою аудиторію за допомогою регулярного якісного контенту та взаємодії з клієнтами.

 1. Як я можу адаптувати свій бізнес до екологічно чистих практик?

Відповідь: Досліджуйте практику сталого бізнесу та розглядайте варіанти екологічно чистих продуктів/послуг. Співпрацюйте з місцевими організаціями чи ініціативами, спрямованими на стійкість. Застосовуйте в бізнес планах можливість використання екологічних стандартів в бізнес процесах.

Наголошуйте пропагуйте свою прихильність до сталого розвитку, щоб залучити екологічно свідомих клієнтів.

 

Financing

Питання, що часто задаються до теми «Фінансова грамотність»

 1. При відкритті нового бізнесу, що необхідно в першу чергу для його фінансування?

Відповідь: Коли є бізнес-ідея і основний предмет діяльності компанії визначено в стратегічному плані, слід розробити бізнес-план, який повинен відповісти на такі питання:

 1. Які продукти чи послуги ми будемо пропонувати?
 2. Яким клієнтам і на яких ринках ми їх пропонуватимемо?
 3. Які інвестиції будуть потрібні?
 4. Які матеріали знадобляться для виробництва та які матеріали нам потрібно мати?
 5. Які основні засоби будуть потрібні – будівлі, земля, машини, обладнання та транспортні засоби?
 6. Який персонал буде потрібен для забезпечення виробництва?
 7. Як ми будемо забезпечувати фінансування діяльності?
 8. На який фінансовий результат ми можемо розраховувати (ефективність)?
 1. Що містить бізнес-план?

Відповідь: Його структура така:

 • Інвестиційний план
 • План постачання
 • Маркетинговий план
 • Планування прибутку від виробництва та реалізації
 • Плануйте необхідні витрати на діяльність
 • Прогноз чистого грошового потоку
 • Фінансова оцінка (Фінансовий план).
 1. Що нам потрібно для надання банківського кредиту для фінансування нашої діяльності?

Відповідь: При оформленні кредиту, при запуску нового виробництва, а також при будь-якому новому проекті бізнес-план обов’язковий.

 1. Якщо ми створюємо нову компанію, до яких джерел фінансування ми можемо звернутися?

Відповідь: Банкам дуже складно видавати кредити новій компанії. Фінансування в першу чергу може здійснюватися за рахунок власних коштів, за рахунок коштів родичів і друзів, за рахунок коштів бізнес-ангелів і шляхом спільного фінансування.

 1. Що таке спільне фінансування?

Відповідь: Залучення необхідних фінансових ресурсів через спеціалізовані веб-платформи. Кожна платформа має різну модель функціонування, але спільною є організація інформаційної кампанії.

 1. Чи є у молоді, яка хоче займатися сільським господарством, горизонт розвитку цієї діяльності?

Відповідь: Розвиток сільського господарства є пріоритетом Європейського Союзу. У кожній країні-учасниці існують програми розвитку окремих сфер. У Болгарії існує Державний фонд сільського господарства, який підтримує індивідуальних виробників.

 1. Які програми має Державний фонд сільського господарства?

Відповідь: Фермерів підтримують шляхом прямих дотацій на деякі овочеві культури та тваринництво. Крім того, фінансуються витрати на придбання сільськогосподарської техніки, на будівництво садів та тваринницьких ферм.

 1. Як вибрати між інвестуванням у власні інструменти, машини та обладнання, необхідні для нашої діяльності, та орендою їх на певний термін?

Відповідь: Цей вибір робиться на основі орієнтовної фінансової звітності на найближчі 3-5 років. Вибирається план амортизації власних машин і засобів, а також складається фінансовий план для всіх можливих варіантів.

 1. Для ФОП, який здійснює патентну діяльність та відповідає вимогам щодо оподаткування патентним податком, яка форма оподаткування є більш вигідною: патентний чи загальний порядок з реєстрацією за ПДВ?

Відповідь: Необхідно вказати предмет діяльності. Якщо діяльність є наданням послуг громадянам, патентний податок є кращим. Якщо діяльністю є виробництво або надання послуг іншим юридичним особам, то її рекомендується оподатковувати за загальними правилами та податком на додану вартість.

 1. Чи має компанія, що нещодавно зареєстрована або має оборот нижче необхідного порогу для реєстрації відповідно до Закону про податок на додану вартість, економічний інтерес у добровільній реєстрації відповідно до Закону про податок на додану вартість?

Відповідь: Необхідно вказати предмет діяльності. Якщо підприємство виробляє товари, які продає самостійно, то вигідніше буде не реєструватися, поки воно не досягне обов’язкового порогу реєстрації. Якщо воно виробляє товари та/або пропонує послуги іншим юридичним особам, бажано зареєструватись відповідно до Закону про податок на додану вартість.

Green Economy

Питання, що часто задаються до теми «Зелена економіка»

 1. Що таке зелена економіка?

Відповідь: Зелена економіка – це форма економіки, яка спрямована на підвищення добробуту людей і підвищення соціальної справедливості. Ключовим моментом цієї форми економіки є те, що вона одночасно спрямована на зниження ризику для навколишнього середовища та використання природних ресурсів. Під ним у вузькому сенсі розуміють території, безпосередньо пов’язані з охороною природи. у широкому сенсі, він також допускає площини, які не впливають на нього безпосередньо. Дуже важливою концепцією, безпосередньо пов’язаною із зеленою економікою, є «зелене зростання», яке спрямоване на економічне зростання та розвиток, одночасно запобігаючи погіршенню навколишнього середовища, втраті біорізноманіття та нераціональному використанню природних ресурсів. [Визначення ОЕСР – https://www.oecd.org/greengrowth/whatisgreengrowthandhowcanithelpdeliversustainabledevelopment.htm )

 1. Що таке циркулярна економіка?

Відповідь: Циркулярна економіка — це концепція, яка передбачає створення такої системи виробництва та споживання, в якій у ідеальній ситуації всі залишки будуть використані повторно, перероблені або відновлені, щоб знову використовуватися як ресурси, необхідні для виробництва. Вона зосереджена на модифікації та дизайні продуктів таким чином, щоб мінімізувати втрати та перетворити невикористані елементи на ресурси, які можна використовувати в подальших виробничих процесах.

 1. Що таке зелені інновації?

Відповідь: Зелені інновації ще називають екоінноваціями. Це інновації, які «захищають людину від шкідливого впливу цивілізації, це так звані безпечні продукти, які не викликають шкідливих реакцій під час використання (споживання продукту), а також продукти та технології, які мінімізують відходи споживання (не лише відходи виробництва), або ті, відходи виробництва, які можна повністю утилізувати. Екологічними інноваціями будуть також ті, під час виробництва яких як матеріал використовуються відходи виробництва чи відходи споживання: усі види інновацій (тобто інноваційна технологія), які спрямовують покращення стану навколишнього природного середовища та не спричиняють його деградації, також можна назвати екологічною інновацією». [д-р інж. Leszek Kaźmierczak-Piwko, Urszula Lewandowska, Hanna Prosół, Adrianna Tarnas, innowacje ekologiczne w energetyce jako czynnik konkurencyjności gospodarki, [w:] Systemy wspomagania w inżynierii produkcji. Problemy w zarządzaniu środowiskiem, том 6, випуск 1, P.A. Nova S.A, Польща, 2017]

 1. Що дає мені дотримання принципів зеленої економіки?

Відповідь: Зміна вашого способу мислення та адаптація вашої поведінки до принципів зеленої економіки позитивно впливає не лише на природне середовище, але й на людей навколо нас. Ми часто забуваємо, що люди є частиною цього середовища. Увага до реалізації цих принципів у нашому повсякденному житті позитивно впливає на рівний доступ до природного середовища для майбутніх поколінь, щоб дати їм можливість пізнати його так, як ми його знаємо. Відсутність дій призводить до подальшого виродження середовища, в результаті чого наші діти ніколи не матимуть до нього доступу, бо воно просто зникне.

 

Digitalisation

Питання, що часто задаються до теми «Цифровізація»

 1. Що таке цифровізація?

Відповідь: Цифровізація полягає в процесі концентрування, переведення та адаптації підприємств до цифрового виміру, включаючи чи навіть замінюючи процеси і ролі, які колись виконувались виключно людськими ресурсами, а зараз – їхніми цифровими аналогами.

 1. Які основні цифрові компетенції?

Відповідь: Цифрові компетенції поділяються на 5 основних категорій:

 • Інформація та цифровий алфавіт
 • Співпраця та спілкування
 • Створення цифрового контенту
 • Кібербезпека
 •     Вирішення проблем
 1. Як я можу оцифрувати своє підприємство?

Відповідь: Цифровізація – це процес, який складається з кількох кроків. Спочатку ви повинні створити веб-сайт для своєї діяльності; ви можете зробити це самостійно або найняти експерта, який пояснить, що має містити ваш веб-сайт і його візуальну структуру. Розробляючи веб-сайт, пам’ятайте про цінність доступності та простоти: менше – це краще! Ваш веб-сайт також має бути інклюзивним для людей з обмеженими можливостями: ви можете встановити кілька програм, щоб зробити ваш веб-сайт більш доступним, включаючи, наприклад, режим для дальтоніка.

 1. Які цифрові інструменти я можу використовувати?

Відповідь: Для різних аспектів, які ви хочете оцифрувати, є кілька альтернатив. Наприклад, ви можете оцифрувати системи зберігання, використовуючи такі платформи, як Google Drive. Для створення документів, таблиць, схем, графіків, презентацій тощо можна використовувати Microsoft Office. Для відеодзвінків ви можете використовувати такі служби зв’язку, як Meet, Zoom або Teams; останнє також можна використовувати для внутрішнього управління вашою організацією або компанією за допомогою завдань і синхронізації з вашим календарем. Інші аспекти можуть бути специфічними для вашої діяльності, але завжди є відповідний цифровий інструмент, який відповідає вашим потребам.

 1. А як щодо соціальних мереж?

Відповідь: Соціальні мережі зараз є однією з найбільш використовуваних комунікаційних систем, і їх можна використовувати для покращення взаємодії з вашими клієнтами або навіть для пошуку нових, спонсоруючи ваші рекламні акції, показуючи нові статті або просто демонструючи свої здібності як професіонала. Відповідно до вашої цільової аудиторії або типу діяльності, яку ви рекламуєте, ви можете вибрати, якій платформі соціальних мереж віддати перевагу. Серед найпопулярніших ми можемо зарахувати Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin, Youtube, Tiktok, але, звичайно, є багато інших, залежно від типу медіа та аудиторії. Також у цьому випадку вам слід розглянути можливість найняти менеджера соціальних мереж, якщо ви не маєте достатнього досвіду, щоб максимізувати результати.

 1. Що таке кібербезпека і чому вона важлива?

Відповідь: Сфера кібербезпеки включає всі ті процеси, які спрямовані на захист цифрового підприємства від будь-якої загрози. Ці процеси включають правильне зберігання даних, безпечне керування паролями, запобігання та розв’язання кіберзагроз, таких як віруси чи зловмисне програмне забезпечення, а на більших рівнях – кібератаки чи витоки даних. Кібербезпека має фундаментальне значення для збереження цілісності вашого підприємства як у меншому, так і у більшому масштабі.

 1. Як я можу уникнути кіберзагроз?

Відповідь: На мікрорівні можна вжити кількох запобіжних заходів, наприклад навчитися розпізнавати фішингові електронні листи, періодично перевіряти комп’ютер на наявність небезпечних файлів, уникати розголошення особистої інформації та паролів. На макрорівні запобіжні заходи, які ви можете вжити, також залежать від типу продуктів або послуг, які ви надаєте. Можливістю може бути знову звернення до експертів у цій галузі, таких як консалтингові служби, які часто пропонують різні рішення з кібербезпеки відповідно до потреб свого клієнта.

 1. Як я можу навчитися оцифровувати своє підприємство?

Відповідь: Як перший крок ви можете відвідати веб-сайт MEcoS або відвідати цифровий курс! Обидві платформи пов’язані з цим сайтом, тому ви можете легко отримати до них доступ. Якщо ви хочете дізнатися більше, ви можете шукати онлайн-інкубатори, щоб покращити та оновити свої знання. Ви можете відвідувати спеціальні курси, як онлайн, так і очно, залежно від наявності часу та ресурсів для навчання.

 1. Які типи завдань можна оцифрувати?

Відповідь: Усі! Звичайно, різниця полягає в різному ступені оцифрування, але кожне підприємство може отримати вигоду від принаймні мінімального рівня оцифрування. Знання потенціалу та кожної характеристики вашої компанії є фундаментальним першим кроком, після якого ви маєте діяти, розробивши детальний план цифровізації.

 1. Чому я повинен оцифрувати своє підприємство?

Відповідь: Цифровізація пропонує багато переваг, включаючи простішу взаємодію з клієнтами, простіше архівування даних і документів, покращену комунікацію всередині та за межами компанії, кращу рекламу, можливість перевірити реакцію та відгуки на запропоновані послуги чи продукти, а також багато інших переваг.

 

Pitching

Питання, що часто задаються до теми «Пітчінг»

 1. Як створити хороший пітч?

Відповідь:

 1. a) Хороший пітч має чітку структуру. Хороша структура допомагає вам тримати увагу слухача з самого початку, і до кінця.

Відкрийте презентацію яскравим акцентом, а потім презентуйте проблему та запропонуйте рішення. Після цього варто пояснити, як ви отримуєте дохід за допомогою бізнес-моделі, чому ваша команда може це зробити, і, нарешті, попросіть слухача зробити щось у відповідь на ваш заклик до дії.

б) Після того, як ви створили структуру, настав час розробити слайди. Слайди повинні бути простими і містити невелику кількість тексту. Малюнки, іконки та відповідні засоби для завершення вашої промови. Загалом, презентація має бути додатковим декоративним додатком, а не основним інструментом презентації.

 1. Яка структура є хорошою для Elevator Pitch (короткої розповіді про концепцію продукту, проекту або сервісу)?

Відповідь: Оскільки презентація зазвичай триває лише 20-30 секунд, ваша презентація має бути короткою та яскравою.

Хороша структура для elevator pitch є така:

«[НАЗВА ПРОДУКТУ] використовується [СЕГМЕНТ КЛІЄНТІВ], які хочуть [ЩО ХОЧЕ ВАШ КЛІЄНТ].

Це [ТИП ПРОДУКТУ АБО ПОСЛУГИ], який допомагає клієнту [ПЕРЕВАГА №1] і [ПЕРЕВАГА №2].

На відміну від [РІШЕННЯ КОНКУРЕНТА], наш продукт [ПОЯСНІТЬ РІЗНИЦЮ]

Приклад:

«Електричним скейтбордом користуються молоді міські жителі, які хочуть подорожувати з точки «а» в «б» у багатолюдному місті.

Це моторизований скейтборд, який допомагає клієнтам подорожувати швидко та водночас бути екологічним.

На відміну від автомобілів чи мотоциклів, наш продукт більш гнучкий і не використовує дороге паливо».

 1. Як ефективно розпочати презентацію?

Відповідь:

а) особиста історія

Коли ви починаєте презентацію з короткої особистої історії, ви налагоджуєте стосунки з аудиторією за хвилину. Особиста історія допомагає їм краще пізнати вас. У той же час вони відчувають до вас симпатію, тому що ви відкрилися і поставили себе в уразливе становище.

б) питання до аудиторії

Це особливо добре працює з великою аудиторією, оскільки змушує всіх слухати та відкладати свої телефони. Питання стимулює вашу аудиторію брати активну участь у вашій презентації.

Дуже важливо: це запитання завжди має відповідати «так» або «ні», оскільки ви не хочете починати довгу розмову з аудиторією під час презентації.

в) сміливе твердження

Почати презентацію зі сміливої заяви зазвичай має великий вплив на вашу аудиторію. Хороша смілива заява має певний шокуючий ефект, який «розбудить» їх і змусить їх слухати вас до кінця вашого виступу.

 1. Як розважити аудиторію на пітчі?

Відповідь:

а) Чітка структура

Щоб розважити аудиторію під час виступу, важливо мати чітку структуру. Структура, яку ми рекомендуємо, виглядає так:

 1. Відкриття
 2. Проблема
 3. Рішення
 4. Ринок
 5. Колектив
 6. Заклик до дії

б) Зробіть пітч конкретним

Використовуйте приклади, цифри та (короткі) історії. Чим конкретніше, тим легше вашій аудиторії слідкувати за ним і тим цікавіше це буде.

в) Тримайте аудиторію в напрузі

Одним із найважливіших аспектів гарного пітчу є енергія пітчера. Пітчеру, який заряджений енергією протягом дня, легко це робити під час виступу. Однак, якщо ви трохи більше замкнуті в собі або звикли робити все трохи повільніше, спробуйте практикувати енергійну подачу інформації перед пітчем.

Причина, чому ви повинні активно виступати, полягає в тому, що це дуже заразливо. Роберто Чалдіні, експерт із впливу, описує у своїй книзі, що люди схильні копіювати одне одного. Якщо ви можете виступати з великою енергією, ваша аудиторія також буде зарядженою. Оскільки енергійні люди більш позитивні, це буде на вашу користь, коли вони подумки оцінюватимуть ваш виступ.

 1. Як я можу залучити аудиторію до свого пітчу?

Відповідь: Замість розмови двох людей, де ви автоматично створюєте двосторонню взаємодію, взаємодія з великою аудиторією може бути досить складною.

 1. Як підібрати свій пітч відповідно до аудиторії?

Відповідь: Хоча у вас може бути одна компанія, вам знадобиться кілька презентацій.

Кожного разу, коли ми консультуємо підприємців на їхній презентації, одне з перших запитань, які ми їм ставимо: «Кому ви презентуєте?». Тип і кількість людей, які слухають вашу презентацію, мають великий вплив на те, як вам слід її готувати.

Наприклад, ваша аудиторія заповнена ІТ-спеціалістами? Розкажіть їм трохи про свою ІТ-структуру.

Ваша аудиторія повна фінансових експертів? Не забувайте про свій фінансовий огляд.

Ваша аудиторія мала? Зробіть свій виступ привабливим, розпочніть його запитанням до аудиторії.

Кожна аудиторія вимагає різного підходу. Перш ніж готувати презентацію, проведіть певне дослідження щодо того, хто буде слухати вашу презентацію, і використайте це на свою користь.

 1. Як ефективно практикувати пітч?

Відповідь:

 • Прочитайте свій текст
 • Закрийте свій текст і відтворіть його в голові
 • Відпрацюйте текст вголос. Використовуйте диктофон, щоб послухати себе зі сторони
 • Відпрацьовуйте пітч з правильною інтонацією, гучністю та тихістю
 • Тренуйтеся перед дзеркалом
 • Тренуйтеся перед камерою телефону
 • Перегляньте відео, щоб побачити, де і що ви можете покращити
 • Перегляньте відео без увімкненого звуку, щоб побачити, що ви можете покращити у візуальній подачі
 • Покажіть відео другові або колезі
 1. Чому під час тренувань ваш пітч звучить неприродно?

Відповідь: Якщо ви багато практикуєте свою презентацію, у вас не виникне проблем із пригадуванням тексту вашої презентації. Насправді, ви повинні вивчити його настільки ретельно, щоб, якщо хтось розбудить вас серед ночі, у вас не виникне проблем з презентацією.

Причина, чому ви повинні так ретельно вивчати свій презентаційний текст, пов’язана з вашим фокусом. Якщо ви ретельно вивчили свій текст, вашому мозку не потрібно зосереджуватися на цій частині під час виступу. Оскільки вам не потрібно про це турбуватися, ви можете зосередитися на своїх навичках презентації.

 1. Як ефективно завершити свій виступ?

Відповідь: Спосіб, яким ви завершуєте презентацію, надзвичайно важливий. Саме тут ваша аудиторія вирішує, чи запам’ятає вона ваш виступ, а ще краще – чи зреагує вона на заклик вашого пітчу.

Є лише один спосіб ефективно завершити подачу. Завершіть презентацію закликом до дії.

Під час цієї частини ви говорите своїй аудиторії, що ви хочете від неї. Ви хочете, щоб вони інвестували? Стали партнерами? Уклали з вами угоду?

Чітко визначте свій заклик до дії та зосередьтеся лише на одному. Дослідження показують, що згадування кількох закликів до дії знижує його успіх. Під час заклику до дії важливо якомога точніше визначити, чого ви хочете від своєї аудиторії.

 1. Що мені робити після виступу?

Відповідь: Після завершення презентації важливо зв’язатися з потенційними інвесторами чи партнерами. Обов’язково подякуйте всім за виділений час і нагадайте їм, хто ви і що ви зробили. Крім того, важливо залишатися професійними та ввічливими під час будь-якої взаємодії, щоб ви могли створити позитивне враження про себе та свій бізнес. Нарешті, обов’язково швидко відповідайте на будь-які запитання, які могли виникнути під час презентації, і залишайтеся відкритими, продовжуючи спілкування з потенційними інвесторами чи партнерами.

Skip to content